Firma Alum-Tech wykonuje usługi cięcia metalu laserem. Technologia laserowa umożliwia nam cięcie metali żelaznych, w tym różnych gatunków stali nisko i wysokostopowej, stali nierdzewnej, kwasoodpornej, a także stali czarnej. Przy pomocy lasera tniemy również metale nieżelazne, np. aluminium. Oferujemy zarówno usługę cięcia na wybrane kształty, jak i wycinania. Istnieje możliwość uzyskiwania bardzo złożonych i skomplikowanych wzorów, w tym o bardzo małych rozmiarach.
Zalety cięcia laserowego
Jest bardzo wiele zalet cięcia laserowego. Do najważniejszych z nich należy możliwość uzyskania krawędzi o bardzo wysokiej jakości. Uzyskiwane ścianki są pozbawione chropowatości i nierówności. W zależności od planowanego zastosowania wycinanego elementu lub detalu w wielu przypadkach nie muszą one być poddawane dodatkowej obróbce.
Korzyścią ze stosowania cięcia laserowego jest również uzyskiwanie bardzo wysokiej powtarzalności wycinanych elementów. Dzięki temu technika ta może być z powodzeniem używana przy produkcji małoseryjnej rozmaitych części i podzespołów.
Zaletami jest również możliwość uzyskania sporej prędkości cięcia, a zarazem skrócenie czasu oczekiwania na realizacje zamówienia.
Dokładność cięcia i niewielkie rozmiary powstającej szczeliny sprawiają, że materiał może być oszczędniej zużywany. Elementy przeznaczone do wycięcia z arkusza blachy mogą być położone dość blisko siebie.
W wielu zastosowaniach ważne jest również to, że cięcie laserowe bardzo ogranicza strefę oddziaływania termicznego. Przy cięciu nagrzaniu ulega jedynie obszar położony niedaleko od linii cięcia. Pozostała część elementu ma niezmienioną strukturę, a zatem cięcie nie wpływa w żaden sposób na właściwości materiału znajdującego się w miejscach oddalonych od strefy działania lasera.
Cięcie laserem eliminuje też większość ryzyka powstania odkształceń podczas cięcia.
Technologia cięcia laserowego
Obróbka materiału w technologii cięcia laserowego polega na oddziaływaniu termicznym uzyskiwanym dzięki koncentracji wiązki lasera w określonym punkcie. Dzięki wysokiej energii lasera powierzchnia metalu ulega rozgrzaniu. Cięcie może być uzyskiwane na różne sposoby. Rozgrzany metal powyżej temperatury topnienia może być usuwany ze szczeliny za pomocą dostarczanego w miejsce cięcia strumienia gazu pod bardzo dużym ciśnieniem. W tym celu może być używany zarówno azot lub argon, jak i tlen lub powietrze. Cięcie laserowe można także wykonywać dzięki odparowaniu metalu lub przy wykorzystaniu reakcji egzotermicznej. W tym drugim przypadku stosuje się jako gaz towarzyszący powietrze, czysty tlen lub mieszankę tlenu i argonu. Obecność tlenu sprawia, że rozgrzana ciekła powierzchnia cięcia wchodzi z nim w reakcję, dodatkowo podnosząc temperaturę. Strumień gazu pomaga także w usuwaniu rozgrzanego metalu poza szczelinę.
Zapraszamy serdecznie do zaznajomienia się z naszą pozostałą ofertą w skład której wchodzi m.in.spawanie aluminium, elektrodrążarki i frezowanie, oraz do zapoznania się z poniższą galerią naszych realizacji oraz do kontaktu.