DO CZEGO SŁUŻY PRASA KRAWĘDZIOWA?
W dzisiejszym przemyśle, szczególnie wytwórczym, korzysta się z wielu rodzajów materiałów. Niektóre są bardziej plastyczne, inne mniej. Jedne są łatwiejsze w obróbce, inne trudniejsze. Jak by jednak nie patrzeć, aby wytworzyć różne elementy z materiałów takich jak blacha, konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju maszyn. Wynika to z faktu, że ręczna obróbka blachy oraz wytworzenie z niej konkretnych produktów byłoby po prostu zbyt czasochłonne, a często nawet niemożliwe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, maszyny takie są dziś powszechnie używane i pełnią bardzo zróżnicowane role. Jedną z takich maszyn jest bez wątpienia prasa krawędziowa. Na czym jednak polega jej zadanie? Jak działa i co dzięki niej może zostać wykonane? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania!
Czym w ogóle jest prasa krawędziowa?
Zacznijmy od razu od wyjaśnienia, czym w ogóle jest prasa krawędziowa, czyli bohaterka naszego dzisiejszego artykułu. Otóż, maszyna ta, nazywana również krawędziarką, to nic innego jak rodzaj prasy służącej do gięcia arkuszy blachy. To właśnie dzięki temu urządzeniu możemy nadać blasze różne kształty potrzebne do uzyskania konkretnych produktów o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu. Prasy tego typu dzięki zastosowaniu odpowiednich stempli i matryc pozwalają na wyginanie blach pod dowolnym kątem, a także ich zagniatanie czy karbowanie. Jest to więc urządzenie dość wszechstronne w swoim zastosowaniu. Do tego, bez wątpienia przyczynia się do znacznego przyspieszenia pracy i wykonywania naprawdę skomplikowanych elementów z blachy. Przy tym to urządzenie dość proste w zasadach swojego działania, jednak do jego obsługi wymagana jest odpowiednia wiedza i umiejętności, ponieważ sama prasa zaliczana jest do urządzeń CNC, czyli posiadających układ sterowania numerycznego wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie programować. W związku z tym, prasy krawędziowe są urządzeniami bardzo precyzyjnymi, co przekłada się na ich zastosowanie do produkcji elementów, które także wymagają dokładnych wymiarów i muszą być wykonane idealnie zgodnie z projektem.
Jak zbudowana jest prasa krawędziowa?
Jak zbudowane jest urządzenie wykonujące tak precyzyjną pracę? Otóż, budowa urządzenia nazywanego prasą krawędziową jest dość standardowa. Najczęściej składa się ona z ramy, która ma kształt litery C. Oprócz tego, posiada poziomą belkę dolną, która czasem bywa ruchoma. To na niej osadzona jest matryca, czyli główny element maszyny. Dodatkowo, prasa krawędziowa posiada również belkę górną, na której osadzony jest stempel poruszany w różny sposób, uzależniony od typu i rodzaju samej prasy.
Podstawowe parametry, które używane są do określania skuteczności prasy krawędziowej, to przede wszystkim siła nacisku wyrażona w tonach oraz maksymalna długość gięcia, którą wyraża się w milimetrach. Oprócz tego, pod uwagę bierze się także liczbę osi oraz prędkość samego gięcia.
Rodzaje pras krawędziowych
Prasy krawędziowe występują tak naprawdę w kilku wersjach. Jakich?
- Prasy hydrauliczne – to one charakteryzują się największą siłą nacisku, która wynosić może od kilkudziesięciu do nawet kilkuset ton. Często wykorzystuje się je do gięcia grubych i długich blach, których długość to nawet kilka metrów.
- Prasy pneumatyczne i elektryczne - nie posiadają one tak dużej siły nacisku jak te hydrauliczne, ale za to bywają dużo od nich szybsze i wykorzystywane są do seryjnego gięcia małych elementów.
- Prasy mechaniczne – w tym rodzaju pras cechą charakterystyczną jest dokładność i szybkość. Działają one na zasadzie energii elektrycznej dostarczanej do koła zamachowego. Następnie sprzęgło sprzęga się z kołem zamachowym i napędza mechanizm korbowy, który przemieszcza ramię w pionie.
Obecnie większość używanych w przemyśle pras to prasy sterowane komputerowo CNC, dzięki czemu zagwarantowaną mamy wysoką precyzję oraz powtarzalność samego procesu gięcia.
Do czego wykorzystuje się prasy krawędziowe?
Zastosowanie pras krawędziowych jest obecnie naprawdę szerokie. Dzięki temu, że precyzyjnie zagina ona odpowiednio dopasowane - pod kątem właściwości mechanicznych - arkusze blachy, można uzyskać części i elementy wymagające bardzo dużej dokładności oraz powtarzalności wykonania. Zatem prasy tego typu wykorzystywane są przy produkcji części maszynowych, różnego rodzaju obudów czy pojemników, a także płyt osłonowych i to nawet takich, które wymagają bardzo specyficznego rodzaju zamontowania.
JAKIE RODZAJE SPAWAREK SPRAWDZĄ SIĘ W WARSZTATACH? Przeczytaj na naszym blogu